Endorsements

pph-logo.pngkennebec-journal-logo.jpgmorningsentinel.jpg

times_record.pngRepublicanJournal.pngcouriergazette_camdenherald.gif

pb_ia_flag_2013.gifpb_cp_flag_2013.gifpb_wp_flag_2013.gif

LWVME_Color_Rec_cmyk.jpgMCCE.jpgCC_MaineLogo.jpgMCV.jpg

greenpartylogo.pngmaine_lpme.pngMSEA_new_logo.jpgMSBC_resize.jpgMaine_Student_Action.pngmuusan.jpg

centrist_project.pngRepresentUs-standard-logo.jpgourrevolution.jpg

 

Kent Ackley (Monmouth)
Candidate for State Representative

Abe Additon (Leeds)
Former Selectperson, Town of Leeds; MMA Leg. Policy Committee 

Senator Justin Alfond (Portland)
State Senator

Rev. Kent E. Allen (Yarmouth)
Pastor, First Parish Congregational Church 

Neal Allen (Portland)
Executive Director, Greater Portland Council Of Government

The Honorable Tom Allen (Portland) 
Former U.S Congressman

Chairperson Judith Alton (Hartland)
Select Board Chair, Town of Hartland

Ken Altshuler (Portland)
Co-host of the Ken and Mike Show on WGAN

Albert Alschuler (Cumberland) 
Retired Professor; University of Chicago Law

Jim Amaral (Alna)
Founder, Borealis Breads

Rev. Maria Anderson (Portland) 
St. Ansgar Evangelical Lutheran Church of Portland

Commissioner James Annis (Dover-Foxcroft)
Commissioner, Somerset County; Former State Representative; Board of Directors, Maine County Commissioners Association

The Honorable Cush Anthony (Falmouth)
Former State Representative

Rev. Margaret Anzalone (Winslow) 
Reverend, Unitarian Universalist Church of Waterville 

Joan Archer (Great Pond)
Clerk, Town of Great Pond

Councilor John Arrison (Belfast)
Councilor, Town of Belfast

Newell Augur (Yarmouth) 
Former Councilor, Town of Brunswick

Councilor Jonathan Ault (Gardiner)
Councilor, City of Gardiner

Selectperson Betty Austin (Skowhegan)
Candidate for State Representative, Selectperson 

Selectperson Meredith Ares (Searsport)
Selectperson, Town of Searsport

Mayor Walter Ash (Belfast)
Mayor, City of Belfast; Former State Representative

Councilor Joe Baldacci (Bangor)
Bangor City Councilor

Rev. John Balicki (Brunswick) 
Pastor, St. Mark's Episcopal Church

Seth Baker (Portland)
Candidate for State Senator

Ron Bancroft (Cumberland)
Owner, Bancroft & Company; Chairman, Maine Coalition for Excellence in Education

Jill Barkley (Portland) 
Community Activist 

Selectperson Douglas Baston (Alna)
Selectperson, Town of Alna

Representative Dillon Bates (Westbrook)
State Representative

Rev. Dr. Diana Beach (Thomaston)
Episcopalian priest; Independent Practitioner

Rev. Richard Beal (Norway)
Retired Minister, Unitarian Universalist Church

Representative Henry John Bear (Houlton)
Member of Maine House of Representatives, Houlton Band of Maliseets

Paul Beaudette (Lewiston)
President, Owner, Leading Edge Business Strategies 

Representative Roberta Beavers (South Berwick)
State Representative

Paul Becker (Yarmouth)
President, Becker Structural Engineers

Rev. Margaret Beckman (Dedham)
Reverend, The First Universalist Church of Pittsfield 

Representative Anne "Pinny" Beebe-Center (Rockland)
State Representative; Former Commissioner, Knox County

Representative Henry Beck (Waterville)
State Representative

Severin Beliveau (Portland)
Founding Partner of Preti Flaherty Beliveau & Pachios; Former Chair of the Maine Democratic Party; Former State Senator; Former State Representative

Selectperson John Bell (Waterford)
Selectperson, Town of Waterford

Chairperson Dexter Bellows (Hancock)
Former Hancock County Democratic Party Committee Chair

Shenna Bellows (Manchester)
Former Director, ACLU of Maine; 2014 Democratic Nominee for U.S. Senate

Rev. Robert Benson (Mt. Desert) 
Bar Harbor Congregational UCC

Scott Berk (Norway)
Owner, Cafe Nomad

Don Berry (Sumner)
Former President, Maine AFL-CIO

Rev. Lee-Ann Betz (Lincoln)
Pastor, Whittier Congregational Church UCC; Candidate for State House

The Honorable Seth Berry (Bowdoinham) 
Former State Representative; Former Majority Leader 

The Honorable Kerri Bickford (Topsham)
Former State Representative

James Bilancia (Brewer)
Social Studies Teacher, Bangor School Department 

Alice Bissell (Vinalhaven)
Executive Director, Partners in Island Education

Commissioner Antonio Blasi (Hancock)
County Commissioner, Hancock County

Councilor Anna Blodgett (Augusta)
Councilor, City of Augusta; Former State Representative

Representative Lydia Blume (York)
State Representative

Rev. Timothy Boggs (Cape Elizabeth)
Rector, St. Alban's Episcopal Church

The Honorable Andrea Boland (Sanford)
Former State Representative

Andrew Bossie (Portland)
Executive Director of Maine Citizens for Clean Elections

Marla Bottesch (Norridgewock)
Partner, Snowbound Books

Chairperson Bruce Bourgoine (Readfield, ME)
Chairmen, Town of Readfield

Selectperson Roger Bowen (Gouldsboro)
Selectperson, Town of Gouldsboro

The Honorable General Peter Bowman (Kittery)
Former State Senator; Former Naval Commander, Portsmouth Naval Shipyard

The Honorable Jim Boyle (Gorham)
Former State Senator

Dr. Rev. Albert Boyce (Vassalboro)
Retired Clergy Member, Unitarian Universalist Congregation

Minister Celestyne Bragg (Kittery)
Minister, New Hope Baptist Church

The Honorable John Brautigam (Falmouth)
Former State Representative

Senator Cathy Breen (Falmouth)
State Senator

The Honorable Michael Brennan (Portland)
Former Mayor, City of Portland; Former Senate Majority Leader; Former State Representative

The Honorable Sheryl Briggs (Mexico)
Former State Representative, Candidate for State Representative 

Rev. Ian Bockus (Prospect)
Former Minister, Trinity Episcopal Church

Dr. Frank Broadbent (Brunswick)
Retired Professor of Mathematics; Syracuse University 

The Honorable Joe Brooks (Winterport)
Former State Representative

Elise Brown (Rockland)
Executive Vice President, Evergreen Home Performance

The Honorable Tom Bull (Freeport)
Former State Representative

The Honorable Rick Burns (Berwick)
Former State Representative 

Representative Christine Burstein (Lincolnville)
State Representative

The Honorable Beverly Bustin-Hatheway (Augusta)
Former State Senator

Rev. David Butler (Gorham)
Minister, First Parish Church of Gorham

James Buzzell (Leeds)
Candidate for State Representative

The Honorable Emily Cain (Orono)
Former State Senator; Candidate for Congress

Dorothy Caldwell (Penobscot)
Candidate for State Representative

Dr. Christopher Campbell (Portland)
Retired Professor of Plant Systematics; University of Maine

Representative James J. Campbell, Sr. (Newfield)
State Representative

Rev. Lara Campbell (Kennebunk) 
Reverend, First Parish Unitarian Universalist Church of Kennebunk 

Rev. Nancee Campbell (Augusta) 
Minister, Unitarian Universalist Church of Belfast

Whitney Campbell (Yarmouth)
Business Owner, Whitney Campbell & Co. Advertising

The Honorable Marilyn Canavan (Waterville)
Former State Representative

Doug Cardente (Yarmouth)
President, Arrow Reality

Matthew Cardente (Yarmouth)
President of Cardente Real Estate, Construction, and Property Management Company

The Honorable Joseph G. Carleton, Jr. (Wells)
Former State Representative

Rev. Stephen Carnahan (Auburn)
High Street Congregational Church

The Honorable Timothy Carter (Bethel)
Former State Representative

The Honorable Alan Casavant (Biddeford)
Mayor, City of Biddeford; Former State Representative

The Honorable Katherine Cassidy (Lubec)
Former State Representative 

Katharine Chaiklin (Porter)
Committee Member, Sacopee Community Forum

Selectperson Steven Chapin (Liberty)
Selectperson, Town of Liberty

Representative Ralph Chapman (Brooksville)
State Representative

Chairperson Peter Chapman (Oxford)
County Co-Chair, Oxford; Owner, Paris Farmers Union, Inc.

Rabbi Joshua Chasan (Portland) 
Ohavi Zedek Synagogue 

Daniel Chase (Cape Elizabeth)
Principal, Daniel S. Chase, P.E.

Kevin Chasse (Dover-Foxcroft)
Yes on 5 County Co-Chair, Piscataquis

Representative Justin Chenette (Saco)
State Representative; Candidate for State Senate

Ben Chin (Lewiston) 
2015 Lewiston Mayoral Candidate 

Nicola Chin (Lewiston)
Founder; Up With Community

Representative Ben Chipman (Portland)
State Representative

The Honorable Herbert Clark (Millinocket)
Former State Representative

William Clarke (Oakland)
Management, Cimpac Inc

The Honorable John Cleveland (Auburn)
Former State Senator; Former Mayor and Councilor, City of Auburn

Commissioner James Cloutier (Portland)
Commissioner, Cumberland County; Former Mayor and Councilor, City of Portland

The Honorable Jim Cohen (Portland)
Former Mayor and Councilor, City of Portland

The Honorable Joan Cohen (Portland)
Former State Representative

The Honorable Gary Connor (Kennebunk)
Former State Representative

Councilor Linda Conti (Augusta)
Councilor, City of Augusta

Representative Janice Cooper (Yarmouth)
State Representative

John Costin (Kennebunk)
Owner, Veneer Services Unlimited

Triss Critchfield (South Portland)
Business Owner, Emsorce

The Honorable Charles Crosby III (Topsham) 
Former State Representative 

Commissioner Patsy Crockett (Augusta)
Commissioner, Kennebec County; Former State Representative

Selectperson Phil Crossman (Vinalhaven)
Selectperson, Town of Vinalhaven

Rev. Dr. Steven F. Crowson (Litchfield)
Rector, Trinity Episcopal Church

 Ross Cunningham (Lisbon)
Executive Director, Kennebec Valley Chamber of Commerce

Governor Kenneth Curtis (Leeds)
Former Governor, State of Maine; Former Chair of the Maine Democratic Party

Eliot Cutler (Cape Elizabeth)
Former Candidate for Governor

David Cyr (Mars Hill)
Town Manager, Mars Hill; Member, Mars Hill Rotary

The Honorable Dennis Damon (Trenton)
Former State Senator

The Honorable Richard Davies (Hallowell)
Former State Representative 

The Honorable Gerald Davis (Falmouth)
Former State Senator; Former School Committee Member, Town of Falmouth

Representative Jim Davitt (Hampden)
State Representative

Chaplain Alejandro DeJesus (Augusta)
Clinical Staff Chaplain, VA Maine Healthcare System

Elizabeth DellaValle (Portland)
Owner, Elizabeth A Della Valle, AICP

Dale Denno (Cumberland)
Candidate for State House

Representative Michael "Mick" Devin (Newcastle)
State Representative; Retired Commander, United States Naval Reserves

The Honorable Cynthia Dill (Cape Elizabeth)
Former State Senator; Former State Representative

The Honorable Susan Dore Lamb (Kennebunkport)
Former State Representative

The Honorable Anne Dorney (Norwidgewock)
Former State Representative 

Kimberly Dorsky (Cumberland)
Co-owner, Simply Sized Home

Dr. Rev. Mark Allen Doty (Bangor)
Pastor, Hammond Street Congregational Church

Priscilla Dreyman (South Portland)
Executive Director, SPIRAL Arts Inc. 

The Honorable Ben Dudley (Portland)
Former State Representative

Chairperson Paul D. Dudley (Easton)
Select Board Chair, Town of Easton

Secretary Joanne Dunlap (Rangeley)
Democratic Candidate for State Senate; Secretary, Rangeley Lakes Chamber of Commerce; Owner, Mo's Variety

Alice Dunn (Portland)
Owner, Portland Architectural Salvage

Bill Dunn (Yarmouth) 
President; Sunset Point LLC

Councilor Nelson Durgin (Bangor)
Councilor, City of Bangor; Former Commissioner, Department of Defense, Veterans, and Emergency Management, McKernan Administration; Retired Major General, Maine National Guard

Representative Robert Duchesne (Hudson)
State Representative

Rev. Mia Dyson (Freeport)
Founder, Wellspring Multifaith Center 

The Honorable John Eder (Portland)
Former State Representative

The Honorable Beth Edmonds (Freeport)
Former Senate President

David Edsall (Ellsworth)
Candidate for State House

Mark Ellis (Gardiner)
Former Maine GOP Chairman

Jared Entwistle (Portland)
Co-owner, Flightdeck Brewing

Representative Jeffrey Evangelos (Friendship)
State Representative

Richard Evans (Dover-Foxcroft) 
Candidate for State Representative 

The Honorable Sean Faircloth (Bangor)
Mayor, City of Bangor; Former State Representative

Gail Fanjoy (Millinocket) 
Executive Director, KFI

The Honorable David Farrington (Gorham)
Former State Representative; Social Studies Teacher

Representative Richard Farnsworth (Portland)
State Representative

The Honorable Susan Farnsworth (Hallowell)
Former State Representative

The Honorable Stacey Fitts (Pittsfield)
Former State Representative

Representative Ryan Fecteau (Biddeford)
State Representative

Donald Fellows (Lisbon)
Planning Board, Town of Lisbon

Fr. Nathan Ferrell (Falmouth) 
Reverend, The Episcopal Church of St. Mary 

The Honorable Donna Finley (Skowhegan)
Former State Representative

The Honorable Robert Fisk Jr. (Falmouth) 
Former State Representative 

Richard Fochtmann (Leeds)
Candidate for State Senate

The Honorable Les Fossel (Alna)
Former State Representative

Commissioner Alfreda Fournier (Auburn)
Commissioner, Androscoggin County

Councilor Brad Fox (South Portland)
City Councilor, Town of South Portland

Selectperson Paul Frederic (Starks)
Candidate for State Representative; Selectperson 

Councilor Roxanne Frenette (Old Orchard Beach)
Former Candidate For State Representative; Town Councilor 

Councilor Gary Friedmann (Bar Harbor)
Vice Councilor, Town of Bar Harbor

Maria Fuentes (Hallowell)
Nonprofit Executive; Former Kennebec County Chair, Collins for U.S. Senate

Jonathan Fulford (Monroe)
Owner and Operator, Artisan Builders; Candidate for State Senate

Rev. Sue Gabrielson (Yarmouth)
Former Director, Maine Council of Churches

Chairperson Charles Galemmo (North Berwick)
Select Board Chair, Town of North Berwick

 Nicholas Gayton (Sabattus)
Sabbatus Budget Committee Chair; Candidate for State Representative  

Henry Gemery (Sidney)
Professor of Economics, Colby College

Jim Gerritsen (Bridgewater)
Co-Founder & President, Organic Seed Growers and Trade Association (OSGATA)

Representative Sara Gideon (Freeport)
State Representative, District 48 

The Honorable Larry Gilbert (Lewiston)
Former Mayor, City of Lewiston

Representative Paul Gilbert (Jay)
State Representative. District 74

Chairperson Arch Gillies (Islesboro)
Select Board Chair, Town of Islesboro

Al Godfrey (Gardiner)
President, TMSI Engineers

Selectperson Lydia Goetze (Southwest Harbor)
Selectperson, Town of Southwest Harbor

Representative Jared Golden (Lewiston)
State Representative, District 60

Representative Adam Goode (Bangor)
State Representative

Selectperson Richard Goodwin (Charleston)
Selectperson, Town of Charleston

Councilor Geoffrey Gordon (Orono)
Councilor, Town of Orono

Councilor Jerry Goss (Brewer)
Councilor, City of Brewer

The Honorable Dick Gould (Greenville)
Former State Representative

Patrick Grady (Kennebunk)
Governor 2015, Youth in Government

The Honorable Anne Graham (North Yarmouth)
Former State Representative

Chairperson Charlie Graham (Camden)
County Co-Chair, Knox

Senator Geoffrey Gratwick (Bangor)
State Senator

Pastor Michael Gray (Old Orchard Beach)
Pastor, Old Orchard Beach United Methodist Church

The Honorable Bonnie Green (Monmouth)
Former State Representative

The Honorable Skip Greenlaw (Stonington)
Former State Representative

Rev. Lorna Grenfell (Orono)
Minister, Church of Universal Fellowship

Michael Grishman (Berwick)
President, Autosport Northeast

Commissioner Carol Grose (Woolwich)
Sagadahoc County Commissioner; Former State Representative

Brady Grotton (Jefferson)
Governor 2014, Youth in Government

Renda Guild (Livermore)
Clerk, Town of Livermore

Jean Gulliver (Falmouth) 
Board Member; Gulf of Maine Research Institute; Maine Historical Society; Maine Cancer Foundation

Chairperson Terri-Lynn Hall (Charleston)
Chairperson of Selectboard, Town of Charleston

Representative Scott Hamann (South Portland)
State Representative

The Honorable Jim Handy (Lewiston)
Former State Senator; Former State Representative

Don Hanson (Bangor)
Co-owner, Green Acres Kennel Shop

Chairperson Neal Harkness (Belfast)
Chair of the Waldo County Democrats 

Laura Harper (Hallowell)
Government Relations, Moose Ridge Associates

Gil Harris (Limerick)
Co-Chair, Maine Green Independent Party

Brenda Harvey (Gardiner)
Former Commissioner of the Department of Health and Human Services, Baldacci Administraion

Senator Anne Haskell (Portland)
State Senator

Selectperson Elvin Hawes (Moscow)
Selectperson, Town of Moscow

Selectperson Mary Ann Haxton (Sumner)
Selectperson, Town of Sumner

Treasurer Terry Hayes (Buckfield)
State Treasurer; Former State Representative

Selectperson Jim Heard (Camden)
Selectperson, Town of Camden

Representative Erin Herbig (Belfast)
State Representative

Rev. Erika Hewitt (Bath)
Reverend, Midcoast Unitarian Universalist Fellowship 

Representative Craig Hickman (Winthrop)
State Representative

The Honorable Hoddy Hildreth (Falmouth)
Former CEO, Diversified Communications; Former State Senator

Tom Hildreth (Kingfield)
Business Owner, Carrabassett Coffee Co

Alan Hill (Sabattus)
Business Owner; Al’s Plumbing & Heating

Caitlin Hills (Belfast)
School Board Member, Town of Belfast

Selectperson Ernie Hilton (Starks)
Selectperson, Town of Starks; Former Member, Board of Environmental Protection

Chairperson Gwen Hilton (Starks)
County Co-Chair, Somerset

Councilor Jon Hinck (Portland)
Councilor, City of Portland; Former State Representative

Rev. Dale Holden (Houlton)
Retired Minister, First Congregational Church of Houlton UCC

Libby Hoffman (Falmouth)
President, Catalyst for Peace

The Honorable Bob Howe (Brunswick)
Former State Representative

Representative Brian Hubbell (Bar Harbor)
State Representative

The Honorable Sherry Huber (Falmouth)
Former State Senator; Former Candidate for Governor

Councilor Michael Hurley (Belfast)
Councilor, City of Belfast; Former Mayor, City of Belfast

The Honorable Robert Hussey (Milo)
Former State Representative

Rev. David Hutchinson (Monticello)
Minister, Unitarian Universalist Church of Houlton

Rabbi Rachael Isaacs (Portland) 
Spiritual Leader, Beth Israel Congregation 

Chairperson Chace Joe Jackson (Allagash)
County Co-Chair, Aroostook

The Honorable Troy Jackson (Allagash)
Former State Senator; Democratic National Committeeman

Sheila Jans (Madawaska)
Northern Vice-Chair of the Aroostook County Democratic Committee

Chairperson Ward Jarman (Searsmont)
County Co-Chair, Waldo

William Jenks (Gorham)
President, Lighthouse Elder Care Inc.

Rev. Carrie Johnsen (Winthrop) 
Unitarian Universalist Community Church 

Commissioner Betty Johnson (Waldo)
Commissioner, Waldo County; Treasurer, Maine Democratic Party

Senator Chris Johnson (Somerville)
State Senator

Rev. Mykel Johnson (North Yarmouth) 
Reverend, Allen Avenue Unitarian Universalist Church of Portland

Rev. Samuel Johnson (Wells) 
Retired Clergy Member 

Chairperson Valarie Johnson (Somerville)
Vice Chair, Lincoln County Democratic Committee

J. Spencer Jones (Yarmouth)
President, Pan Atlantic Consultants, Inc.

Representative Erik Jorgensen (Portland)
State Representative

Rev. Ted Kanellakis (Camden)
Reverend, St. Peter's Episcopal Church of Rockland

Minister Lorraine Kardash (South Portland) 
Interfaith Minister, Portland New Church

Councilor David Kee (Bucksport)
Councilor, City of Bucksport

Anna Kellar (Portland)
Candidate for State House

Joseph Kennedy (Ripley)
Owner, Kennedy Plumbing

The Honorable Peter Kent (Woolwich)
Former State Representative

Holly Kidder (Portland)
Founder, Handy Gal Painting Service

Mitch Kihn (Warren)
Owner, Mid Maine Forestry

Ned Kitchel (Falmouth)
Councilor; Town of Falmouth

Margo Knight (Brunswick)
Former Town Councilor, Town of Brunswick

The Honorable Ted Koffman (Bar Harbor)
Former State Representative; Candidate for State Senate

Steven Konstantino (Freeport)
Business Owner, Performance Building Supply 

The Honorable Carol Kontos (Windham)
Former State Representative

Representative Walter A. Kumiega (Deer Isle)
State Representative; Former School Committee Member, Deer Isle-Stonington

The Honorable Karen Kusiak (Fairfield)
Former State Representative; Assistant Professor of Education, Colby College

Representative Michel LaJoie (Lewiston)
State Representative

Pat Lamarche (Yarmouth)
Former Green Independent Party Nominee for Governor 

Selectperson Emily Lane (Vinalhaven)
Selectperson, Town of Vinalhaven

The Honorable Mark Lawrence (South Berwick)
Former Senate President; Candidate for State House

Adam Lee (Cumberland) 
Owner of Lee Auto Malls

The Honorable David Lemoine (Saco)
Former State Treasurer; Former State Representative

Selectperson Ken Lemont (Kittery)
Selectperson, Town of Kittery; Former State Senator; Former State Representative

Rabbi Darah Lerner (Bangor)
Rabbi, Synagogue Beth El of Bangor 

Selectperson Bud Lewis (Nobleboro)
Selectperson, Town of Nobleboro

Senator Nate Libby (Lewiston)
State Senator; Former State Representative; Former Councilor, City of Lewiston

Cynthia Lief (Islesford)
Business Owner, Islesford Dock

Selectperson Taylor Locke (Oakfield)
Selectperson, Town of Oakfield

Christopher Lockwood (Hallowell)
Former Executive Director of Maine Municipal Association

Representative Thomas Longstaff (Waterville)
State Representative; Former Councilman, City of Waterville

Rev. Scott Lovaas (Gorham)  
Interim Minister, First Parish Church

Ron Lovaglio (Augusta)
Former Commissioner, Department of Conservation, King Administration

Jon Lund (Augusta) 
Former Attorney General; Former State Senator; Former State Representative 

The Honorable Jacqueline Lundeen (Mars Hill)
Former State Representative  

Ann Luther (Trenton)
Treasurer and Former President, League of Women Voters of Maine

Councilor James "Jim" Lysen (Lewiston)
City Councilor, City of Lewiston 

Chairperson Martha MacAuslan (Cape Elizabeth)
Council Chair, Town of Cape Elizabeth

The Honorable Andrew MacLean (Augusta)
Former Mayor of Gardner

Rev. Jane MacIntyre (Augusta) 
Reverend, South Parish Congregational Church

Thomas MacMillan (Portland)
Former Candidate for Mayor; Former Chair of Portland Green Independent Committee

Jorge Maderal (Brunswick)
Former Chairman, Libertarian Party of Maine

Rob Manter (Brunswick)
Business Owner, Maine Pines Racquet & Fitness Club

Pastor Mimi Magee Mills (Kennebunk)
United Methodist Church

Monika Magee (Cushing) 
Chairperson of Recycling Committee; Town of Cushing

L. Sandy Maisel (Waterville)
Chair of Government Department, Colby College 

Commissioner Elaine Makas (Lewiston)
Commissioner, Androscoggin County; Former State Representative 

The Honorable Maeghan Maloney (Augusta)
District Attorney, Kennebec County and Somerset County; Former State Representative

The Honorable Boyd Marley (Portland)
Former State Representative

David Marshall (Portland)
Former Councilor, City of Portland

Russell Martin (Freeport)
President, M-Co Engineering Plus

The Honorable Tom Martin (Benton)
Former State Senator

The Honorable Andrew Mason (Topsham)
Former State Representative; Former Selectperson, Town of Topsham

Representative Anne-Marie Mastraccio (Sanford)
State Representative, Former City Councilor

Rev. David Matson (Readfield)
Rector, St. Barnabas Episcopal Church; Saint Matthew's Episcopal Church

Rev. Donald Mayberry (Norway) 
Senior Pastor, First Congregational Church of South Paris 

The Honorable Edward Mazurek (Rockland)
Former State Senator; Former State Representative

Councilor David McAlpine (Baileyville)
Councilor, Town of Baileyville

David McCrea (Fort-Fairfield)
President/Owner; Leading Edge Business Strategies 

Councilor Dale McCormick (Augusta)
Councilor, City of Augusta; former State Treasurer; former State Senator

Representative Joyce McCreight (Harpswell)
State Representative

Sydney McDonald (Bangor)
Governor 2016, Youth in Government

The Honorable Monica McGlocklin (Embden)
Former State Representative

Commissioner Gary McGrane (Jay)
Franklin County Commissioner; Board of Directors, Maine County Commissioners Association

The Honorable Linda McKee (Wayne)
Former State Representative

Representative Andrew McLean (Gorham)
State Representative

Wesley McNair (Mercer)
Former State Poet Laureate

The Honorable Rita Melendy (Rockland) 
Former State Representative

John Melrose (Vassalboro) 
Member, Vassalboro Budget Committee

Selectperson Dorothy Meriwether (Spruce Head)
Selectperson, Town of South Thomaston

Commissioner Hamilton Meserve (Southport)
Lincoln County Commissioner

The Honorable Elizabeth Miller (Somerville)
Former State Representative

Senator Rebecca Millett (Cape Elizabeth)
State Senator; School Board Member, Cape Elizabeth School Board

Councilor Bob Mills (Biddeford)
Councilor, City of Biddeford

The Honorable Peter Mills (Cornville)
Former State Senator

Senator David Miramant (Camden)
State Senator; Former State Representative; Former Selectperson, Town of Camden

The Honorable Betty Lou Mitchell (Etna)
Former State Senator; Former School Committee Member

Representative Kimberly Monaghan (Cape Elizabeth)
State Representative

Teresa Montague (Clifton)
Candidate for State Representative

Mason Morfit (Freeport)
Former Executive Director; Maine Chapter of the Nature Conservancy 

Chairperson Harald K. Moore (Jackman)
Select Board Chair, Town of Jackman

Rector Ralph Moore (Rockland)
Retired Rector, Episcopal Church

Chip Morrison (Auburn)
Former Labor Commissioner, McKernan Administration; Former Director of the Androscoggin County Chamber of Commerce

Rev. Stan Moody (Glenburn)
Pastor, Columbia Street Baptist Church; Former State Representative

Rev. Robert Moore (Wells) 
Retired Minister, United Methodist Church of Portland 

Chairperson Rita Moran (Winthrop)
Chair, Kennebec County Democratic Committee

Abi Morrison (Rockland)
Owner, Red Bird Acupuncture

Sharon Mrozinski (Wiscasset)
Business Owner, The Marston House

Councilor Cecil Munson (Augusta)
Councilor, City of Augusta

Dr. Rev. Karen L. Munson (Topsham) 
District Superintendent, United Methodist Church  

Selectperson John J. Murphy (Eliot)
Select Board Vice Chair, Town of Eliot

Tricia Naddaff (Cape Elizabeth)
President, Management Research Group

The Honorable Mary Nelson (Falmouth)
Former State Representative

The Honorable Merle Nelson (Portland)
Former State Representative

Jim Nicholson (China)
Former Treasurer of the Maine Republican Party

Rev. Douglas Nielson (Dayton) 
First Parish Congregational Church of Saco

The Honorable John Nutting (Leeds)
Former State Senator

Selectperson Frank Ober (Whitefield)
Selectperson, Town of Whitefield

The Honorable Andrew O’Brien (Lincolnville)
Former State Representative

Frank O’Hara (Hallowell)
Vice President, Planning Decisions, Inc.

Selectperson Sandy Oliver (Islesboro)
Selectperson, Town of Islesboro

Jon Olsen (Jefferson)
Owner, Tropical Maine, LLC

Ted O'Meara (Yarmouth)
Former Chair, Maine Republican Party; Former Candidate for Congress

Moira O’Neill (Surry)
Candidate for State Senate; local elected

Ray “Bucky” Owen (Orono)
Former Commissioner of Inland Fisheries and Wildlife, McKernan Administration, King Administration 

Sue Owen (Orono)
Founder; Orono Land Trust

Harold Pachios (Cape Elizabeth)
Founding partner of Preti Flaherty Beliveau & Pachios

Bobby Ann Packwood (Sedgewick)
Owner, American Native Arts and Antiques

Darren Panagakos (Gorham)
Social Studies Teacher

The Honorable Judy Paradis (Frenchville)
Former State Senator; Former State Representative

Councilor Patrick Paradis (Augusta)
Councilor, City of Augusta

The Honorable Ross Paradis (Frenchville)
Former State Representative

Chairmen Tobias Parkhurst (Augusta)
County Co-Chair, Oxford; President, Oakes & Parkhurst Glass

Chairperson Betsy Parsons (South Portland)
County Co-Chair, Cumberland

Dr. Rev. Timothy Parsons (Norway) 
Retired Priest, Episcopal Church

Senator John Patrick (Rumford)
State Senator

Clare Hudson Payne (Holden)
Former Town Councilor, Town of Holden

The Honorable Bob Pendleton (Scarborough)
Former State Representative

The Honorable Peggy Pendleton (Scarborough)
Former State Representative; Former State Senator

Wendy Penley (South Paris)
Yes on 5 County Co-Chair, Oxford County 

The Honorable Ann Peoples (Westbrook)
Former State Representative

Sharon Peralta (Springvale)
Founder, Custom Computer Services & More, LLC

The Honorable Leila Percy (Phippsburg)
Former State Representative

The Honorable Anne Perry (Calais)
Former State Representative

Councilor Joseph Perry (Bangor)
Councilor, City of Bangor; Former State Senator

Representative Matthew Peterson (Rumford)
State Representative

The Honorable Wendy Pieh (Bremen)
Former State Representative

Kent Pierce (Yarmouth)
New England Executive Director, Spirit Series, Inc. 

Representative Teresa Pierce (Falmouth)
State Representative; Former Councilor, Town of Falmouth

The Honorable Donald Pilon (Saco)
Former Mayor, City of Saco; Former State Representative

Congresswoman Chellie Pingree (North Haven)
U.S. Representative

The Honorable Hannah Pingree (North Haven)
Former Speaker of the Maine House of Representatives

The Honorable John Piotti (Unity)
Former State Representative

Councilor Josh Plourde (Bangor)
Councilor, City of Bangor

The Honorable Pamela Plumb (Portland)
Former Mayor and Councilor, City of Portland

Adam Pontius (Portland) 
Candidate for State Senate, District 27

Representative Christine Powers (Naples)
State Representative; Selectperson, Town of Naples

The Honorable Benjamin Pratt (Eddington)
Former State Representative

Chris Putnam (Houlton)
Radio Show Host, WHOU 100.1

Allen Price (Portland)
Owner, Allegro Music Services

The Honorable Jane Pringle (Windham)
Former State Representative

The Honorable Anne Rand (Portland)
Former State Senator; Former State Representative

Nancy Randolph (Saint George)
Former Selectperson, Town of Topsham; Former Councilor, Town of Brunswick

The Honorable Helen Rankin (Hiram)
Former State Representative

Christopher Rauscher (South Portland) 
Director of Public Policy, Sunrun; Former Advisor to U.S Senator Angus King

Councilor Belinda Ray (Portland)
City Council, City of Portland

Lois Reckitt (South Portland)
Candidate for State Representative 

The Honorable Chris Rector (Thomaston)
Former State Senator; Former State Representative

Tom Reynolds (Lewiston)
Chair of Androscoggin County Democrats

Roland Rhoades (Gorham)
Founder, Fuller Brush Co.

The Honorable John Richardson (Brunswick)
Former Speaker of the Maine House of Representatives

Evan Richert (Brewer)
Associate Professor at Muskie School;
Former Director of Maine State Planning Office, King administration

Christina Riley (Jay) 
Candidate for State House of Representatives 

Walter Riseman (Harrison)
Candidate for State Representative

Councilor Mark Robichaud (Dexter)
Councilor, Town of Dexter

Rev. Michael I. Robinson (Lincoln)
Retired Pastor, First Congregational Church

The Honorable Neil Rolde (York)
Former State Representative; Former Majority Leader

The Honorable David Rollins (Augusta)
Mayor, City of Augusta

Councilor Tom Roughan (Saco)
Councilor, City of Saco

Councilor Bruce Roullard (Gorham)
Councilor, Town of Gorham

Rev. Donald Rudalevige (Cape Elizabeth)
Retired Minister, United Methodist Church 

Representative Diane Russell (Portland)
State Representative

Representative Deane Rykerson (Kittery)
State Representative

Betsy Saltonstall (Rockport)
Candidate for State House

Selectperson Christine Sammons (Readfield)
Selectperson, Town of Readfield

Cushing Samp (Saco)
Yes on 5 County Co-Chair, York County

Kim Sampson (Auburn) 
Candidate for State Senate 

The Honorable Roland Sampson (Jay)
Former State Representative

Councilor Eric Sanders (Belfast)
Councilor, City of Belfast

Selectperson William Savedoff (Arrowsic)
Selectperson, Town of Arrowsic

The Honorable Jim Schatz (Blue Hill)
Former State Representative

Representative Linda Sanborn (Gorham)
State Representative

Representative Robert Saucier (Presque Isle)
State Representative

Rev. Will Saunders (Portland) 
Retired Minister, Unitarian Universalist 

The Honorable Mike Saxl (Portland)
Former Speaker of the Maine House of Representatives

Justin Schair (Freeport)
Director, Casco Passage Capitol 

Representative John Schneck (Bangor)
State Representative 

The Honorable Elizabeth Schneider-MacTaggart (Orono)
Former State Senator

Mark Schoninger (Bath)
Owner, Bath Natural Market

Selectperson Keith Scott (Charleston)
Selectperson, Town of Charleston

Lee Schulthies (Freeport) 
2014 Gubernatorial Candidate 

Rev. Michael E. Senghas (Scarborough)
Retired Priest, Roman Catholic Diocese of Portland 

Mary Ellen Serina (Oakland)
Owner, Paradise Studio

Jim Shaffer (Cape Elizabeth)
Former Dean, School of Business, University of Southern Maine; Former CEO of Guy Gannett Communications

Lynn Shaffer (Cape Elizabeth)
Principle, Architecture by Design; Board Member, Ft. Williams Park Foundation

The Honorable Thomas Shannon (Lewiston)
School Committee Member, City of Lewiston; Former State Representative

The Honorable Mike Shaw (Standish) 
Former State Representative 

Patricia Shearman (Norway)
Register of Deeds, Oxford County

Bettyann Sheats (Auburn) 
Candidate for State Representative

Kelsey Sicard (Hollis Center)
2013, Youth in Government

The Honorable Deb Simpson (Auburn)
Former State Senator

Commissioner Gary Sinden (Eliot)
Commissioner, County of York; Candidate for State House

The Honorable Larry Sirois (Turner)
Former State Representative

David Small (Portland)
Co-Owner; Nelson & Smalls Inc. 

Amy Smith (Arrowsic)
Senior Partner, Social Insight

Betsy Smith (Portland)
Former Executive-Director of EqualityMaine

George Smith (Mount Vernon)
Former Director, Sportsman’s Alliance of Maine

Gordon Smith (Winthrop)
Executive Vice President, Maine Medical Association

The Honorable Nathan Smith (Portland)
Former Mayor and Councilor, City of Portland

Eugenie Sotiropoulos (Ogunquit)
Owner, Harbor Candy Shop

The Honorable Dick Spencer (Portland)
Former State Representative

Councilor Ben Sprague (Bangor)
Councilor, City of Bangor

Representative Stephen Stanley (Medway)
State Representative

Councilor Judy Stebbins (Winthrop)
Councilor, Town of Winthrop

Councilor Marla Stelk (Gorham)
Councilor, Town of Gorham

Rev. Fayre Stephenson (Norway)
Reverend, First Universalist Church of Norway 

Doug Stevenson (Wayne) 
Principal; Energy Options Consulting Group

Selectperson Kelly Stewart (Sumner)
Selectperson, Town of Sumner

Rev. Emily Blair Stribling (Brooklin)
Priest, Trinity Episcopal Church of Castine 

The Honorable Ethan Strimling (Portland)
Mayor, City of Portland; Former State Senator

Representative Peter Stuckey (Portland)
State Representative

Councilor Ed Suslovic (Portland)
Councilor, City of Portland; Former State Representative

Chairperson Patricia Sutherland (Chapman)
Select Board Chair, Town of Chapman; Former State Representative; Board of Directors, Maine Municipal Association

Chairperson Anne Sweeney (Eliot)
County Co-Chair, York; Independent Radio & Television Host

Betsy Sweet (Hallowell)
Government Relations & Owner, Moose Ridge Associates

Jennifer Sylvester (New Limerick)
Yes on 5 County Co-Chair, Aroostook County

Torrey Sylvester (Houlton) 
Former Town Councilor; Town of Houlton

Rachael Talbot Ross (Portland)
Candidate for State House

Rev. Michael Robinson (Lincoln) 
Reverend, First Congregational Church of Lincoln 

Selectperson Bruce D. Taylor (Sweden)
Selectperson, Town of Sweden

The Honorable Charles "Ken" Theriault (Madawaska)
Former State Representative

Mo Terry (Gorham) 
Candidate for State Representative; Local Business Owner 

The Honorable Paul Tessier (Fairfield)
Former State Representative

Selectperson Stan Tetenman (Poland)
Selectperson, Town of Poland

Selectperson Robert Tibbetts (Waite)
Selectperson, Town of Waite

Representative Ryan Tipping-Spitz (Orono)
State Representative, District 123

The Honorable Bonnie Titcomb Lewis (Casco)
Former State Senator

Chairperson Jeffrey Thomson (Kittery)
Chair, Kittery Town Council

Rev. Tamara Torres (Portland)
Minister, United Church of Christ; Associate Minister, First Parish Congregational UCC, Gorham

The Honorable Richard Tracy (Rome)
Former State Representative

The Honorable Sharon Treat (Hallowell)
Former State Senator; Former State Representative

Ethan Tremblay (Bangor)
Yes on 5 County Co-Chair, Penobscot County

The Honorable Joanne Twomey (Biddeford)
Former State Representative; Former Mayor of Biddeford; Candidate For State Senator 

Mayor Bev Uhlenhake (Brewer)
Mayor, City of Brewer

Charlie Urquhart (Richmond)
Social Studies Teacher

Kim Vandermeulen (Wayne)
Manager, Alternative Manufacturing Inc.

The Honorable David Van Wie (New Gloucester) 
Former State Representative 

Senator Linda Valentino (Saco)
State Senator

The Honorable Lisa Villa (Harrison)
Former State Representative 

The Honorable Eloise Vitelli (Arrowsic) 
Former State Senator; Candidate for 2016 State Senate

Ken Voorhees (Litchfield)
Owner, Little River Timber Frames

The Honorable Richard Wagner (Lewiston)
Former State Representative

Jean Wakem (Searsmont)
Owner, Wakem Jean LCSW

Cheryl Walker (Wells)
Yes on 5 County Co-Chair, York County

Michelle Walker (Belfast)
Owner, Coyote Moon

Selectperson Gregory Ward (Limestone)
Selectperson, Town of Limestone

Jill Ward (South Portland)
President, League of Women Voters

Lisa Ward (Lisbon)
Former Selectperson, Town of Lisbon

Polly Ward (Freeport)
Former Deputy Commissioner of Education, McKernan Administration; Board of Directors, League of Women Voters of Maine

The Honorable Elizabeth Watson (Farmingdale)
Former State Representative

Selectperson Susan Watson (Garland)
Selectperson, Town of Garland

The Honorable Windol Weaver (York)
Former State Representative

The Honorable David Webster (Freeport)
Former State Representative

Jeremy Wintersteen (Portland)
Owner; Conservation Outcomes

David Webb (Brunswick)
Former Town Councilor  

Doctor Stephen Weber (Hancock) 
Retired President; San Diego State University 

Jim Wellehan (Auburn)
President, Co-Owner of Lamey-Wellehan Shoe Retailers 

Representative Joan Welsh (Rockport)
State Representative

Rev. Diane E. L. Wendorf (Sanford) 
Pastor, North Parish Congregational Church 

The Honorable Wayne Werts (Auburn)
Former State Representative; Former Fire Chief, City of Auburn

Heather Whitaker (Gorham)
Alternative Education; Former Social Studies Teacher

Rev. Kristen White (Augusta) 
Green Street Methodist Church of Augusta 

Nate Wildes (Harpswell)
Community Business Leader; Co-owner of Flightdeck Brewing

The Honorable James Wilfong (Stow)
Former State Representative; Assistant Administrator for International Trade, Clinton Administration

Chairperson Lisa Willey (Casco)
Co-Chair, Maine Green Independent Party

Councilor Kathy E Wilson (Brunswick)
City Councilor, Town of Brunswick

Gail Witherill (Cumberland) 
Former Board Member MSAD 51; Community Activist

Eric Wollman (Lewiston)
Retired Professor, Bates College

The Honorable Dick Woodbury (Yarmouth)
Former State Senator

Endorsed by Former Governor Gary Johnson (New Mexico) and Former Governor Bill Weld (Massachusetts), Libertarian Party Nominees for President and Vice President of the United States; and by Dr. Jill Stein, Green Party Nominee for President

endorsehere.jpg